Zarówno wręczanie, jak i otrzymywanie upominków jest bez wątpienia bardzo przyjemne, czasem jednak mogą przy tym pojawić się jakieś niezręczności czy niewielkie wpadki. Często na przykład nie wiadomo, jakiej wartości powinien być prezent, choć rzecz jasna wersja poprawna politycznie jest taka, iż istotna jest nie jego wartość, ale sama pamięć i gest. Wygląda to jednak różnie, a kłopotów może nastręczyć szczególnie kwestia prezentów luksusowych – wyszukanych, mniej standardowych oraz oczywiście drogich. Czy warto je dawać?
Luksusowe prezenty powinny dawać sobie osoby, które na to stać i mające podobny status majątkowy. Oczywiście nieraz osoba, która nie dysponuje wielkim budżetem, pragnie zaimponować i inwestuje w kosztowny prezent, co jednakże nie zawsze przynosi dobry efekt. Podobnie lepiej nie wręczać luksusowych podarunków osobom, które są biedniejsze i mogą być skrępowane takim prezentem.

Dobrze będzie również pomyśleć o stronie praktycznej – osoba, która nigdy nie używa i sama nie kupuje drogich perfum, a nagle takie dostanie, może uważać je za marnowanie pieniędzy albo będzie jej żal ich używać do tego stopnia, że wcale się na to nie zdecyduje. Lepiej zatem wybierać w takich przypadkach prezenty skromniejsze, lecz za to bardziej przemyślane, lepiej dostosowane do preferencji osoby obdarowywanej bądź też po prostu dawać coś, czego się nie kupuje – prezent wykonany przez siebie własnoręcznie albo coś innego, na przykład spędzić razem czas.

O tym warto pamiętać. Nawet gdy wręcza się komuś najlepszy, najbardziej luksusowy podarunek i osoba obdarowana jest nim zachwycona, nie oznacza to, że można obnosić się ze swym podarunkiem i chwalić się nim wszem i wobec, przed kimkolwiek, a zwłaszcza przed tą osobą. Jest to działanie wielce nietaktowne i można robiąc to zasłużyć sobie na niechęć innych. Kiedy więc uważa się, że wręczenie takiego prezentu to zbyt duże dokonanie, by można było zachować jego koszt w tajemnicy, taktowniej będzie z niego zrezygnować i wybrać coś skromniejszego..


Zobacz:
Jakie operacje mogę wykonać na kasie fiskalnej?
Co warto wiedzieć do rozwodzie
Rozwód z orzeczeniem o winie i co dalej?
Kupno podzespołów do samochodu