Tracenie wagi, czyli redukcja masy ciała ludzkiego, zazwyczaj skupia się na stosowaniu drastycznych planów żywieniowych.

Większość z nich zawiera w sobie skrupulatnie zarządzony jadłospis. Nie wspomina jednakże o dwóch ważnych produktach - wodzie i błonniku. Woda, jako źródło życia, pomocna jest nam do prawidłowego działania. Z lekcji anatomii człowieka każdy najpewniej pamięta, że człowiek składa się z wody w powyżej 70%. Odwodnienie organizmu może przyczynić się do licznych problemów zdrowotnych a uczucie pragnienia to tylko jeden z wielu przejawów, który może zaświadczać o takim stanie rzeczy. Postać nie prowadząca nasilonego (jeśli chodzi o aktywność) trybu życia powinna spożywać dziennie od 1,5 do nawet 2 litrów wody na dzień. Ci, jacy ćwiczą o wiele więcej. W żadnej diecie nie należy ograniczać spożycia płynów. Wręcz przeciwnie - im więcej, tym odpowiedniej. Także błonnik jest nam konieczny do życia.

Można go odnaleźć w naturalnych produktach i w suplementach diety.

Jest to substancja, której organizm nie wchłania, jednak równolegle to oczywiście ona odpowiada za regulację procesów trawiennych. Spożycie stosownej ilości błonnika na dobę warunkuje regularność wypróżnień, niwelację uczucia pełności, gazów oraz kłopotliwych wzdęć.

Naukowcy dowiedli też, że brak błonnika może posiadać oddziaływanie na powstawanie żylaków odbytniczych! Jakim sposobem widać bez względu od stosowanej diety, lub to redukcyjnej czy oczyszczającej, w każdej z nich ma odnaleźć się woda i omawiany już zbawienny błonnik..