Dotąd prezentowaliśmy różnorodne szczegóły jakie odnoszą się do wyboru najlepszego projektu domu, chociaż by móc w czymś wybierać, na początku trzeba pójść do jakiegoś biura projektowego. Dobrze więc, aby nie było to pierwsze z brzegu, albo pierwsze znalezione w książce telefonicznej. Oto parę rzeczy, które należy brać pod uwagę przy wybieraniu biura architektonicznego albo architekta.

Poszukując właściwej firmy lub osoby, najpierw polecamy poczytać witryny internetowe wspomnianych specjalistów.

Samo to może nam sporo powiedzieć. Jednak prawdziwą skarbnicą informacji są dopiero grupy dyskusyjne, gdzie wychodzi czy referencje umieszczane w firmowym katalogu są zgodne z prawdą. Ludzie, którzy już korzystali  z usług określonego biura są w stanie powiedzieć, jak przebiegała współpraca, czy pojawiły się kolejne wydatki i jaki był końcowy efekt zastosowania projektu. Biuro, jakie wydaje nam się szczególnie ciekawe, warto wcześniej odwiedzić. Możemy wówczas poprosić o możliwość zobaczenia pozostałych realizacji firmy. Ogólne wrażenie z kontaktu także jest w stanie sporo nam uświadomić o tym, czego będzie można oczekiwać po określonym projektancie. RaczejNigdy nie polecamy kierować się podczas wybioru biura reklamą, lub zwięzłą notką na internetowej witrynie. To nie ukaże nam, czy wizja projektanta zgodzi się z naszą, a także jakie jest jego doświadczenie. Na papierze i na stronach wszyscy przedstawiają się w najkorzystniejszym świetle, a prawdziwa sytuacja ukazuje się dopiero w czasie osobistego spotkania. Najgorzej, kiedy już po zakończeniu współpracy,  nie jesteśmy zadowoleni z efektów. Stad też aby uniknąć takich spraw, decyzję o wyborze trzeba podejmować nie spiesząc się, kierując się rozsądkiem a nie emocjami, spowodowanymi przykładowo wizualizacją wyszukanych projektów w kolekcji danego przedsiębiorstwa.

Nie należy również kierować się stereotypami, nieraz okazuje się, że mniej profesjonalnie obsłuży nas większe i popularne biuro, niż projektant – freelancer, który dość krótko funkcjonuje na rynku..